«Δεκάδα με τον Ηρόδοτο»
- Written by Δημήτρης Σαμόλης
- Published in Ηρόδοτος
- 0 comments
Ο Ορέστης Μάκο δήλωσε στο Fl News ότι για τον Ηρόδοτο η παραμονή στην κατηγορία είναι δεδομένη.
Βασικός στη νίκη (1-0) του Ηροδότου σε βάρος του Αήττητου Σπάτων ήταν ο Ορέστης Μάκο. Ο 23χρονος Αλβανός μέσος, που έχει καταγράψει εφέτος άλλες τρεις συμμετοχές στο Κύπελλο, μίλησε στο Fl News για το προ ημερών ματς, ενώ σχολίασε πώς βλέπει να κυλάει η σεζόν για την ομάδα του.
«Ήταν πολύ δύσκολη νίκη. Έπρεπε πάση θυσία να νικήσουμε, γιατί θέλαμε να αποκτήσουμε και ψυχολογία. Στη Football League όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα. Ο πρώτος μπορεί να χάσει από τον τελευταίο».
Ο Μάκο υποστήριξε ότι για τον Ηρόδοτο είναι δεδομένη η σωτηρία: «Σίγουρα θα μείνουμε στην κατηγορία. Στόχος μας είναι η δεκάδα. Το κλίμα στην ομάδα μου είναι οικογενειακό. Έχουν μπει και κάποιοι άνθρωποι στην ομάδα που τη βοηθούν».
Όσο για τον δικό του στόχο; «Θέλω να παίξω στη Super League. Θα το καταφέρω αν η ομάδα μου κάνει καλή χρονιά και αν φυσικά δουλέψω ακόμα περισσότερο».
Η προπόνηση του Ηροδότου την Τρίτη (6/11) ενόψει του εντός έδρας αγώνα με τον Καραϊσκάκη κύλησε χωρίς προβλήματα. Ακόμα και ο Σμυρλής που είχε ενοχλήσεις στον προσαγωγό, τις έχει ξεπεράσει.