Στα Τρίκαλα στα δυο στενά...

Σκούρα τα βρίσκει ο Λεβαδειακός όταν επισκέπτεται την έδρα των Τρικάλων για παιχνίδι της Β' Εθνικής...

Τα Τρίκαλα είναι μια από τις έδρες, όπου ο Λεβαδειακός ανέκαθεν δυσκολευόταν να πάρει αποτέλεσμα και αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι σε 10 επισκέψεις του στην πόλη της Θεσσαλίας για το πρωτάθλημα της Β' Εθνικής, έχει υποχρεωθεί σε 8 ήττες και μόλις 2 ισοπαλίες. Και οι δύο ισοπαλίες τη δεκαετία του '90 (1991 και 1996).

Η μοναδική νίκη του Λεβαδειακού στο Δημοτικό των Τρικάλων σημειώθηκε στις 15 Σεπτεμβρίου του 2002, αλλά στο πλαίσιο της Γ' Εθνικής. Με προπονητή τον Δημήτρη Φαράντο, οι Βοιωτοί είχαν συντρίψει 1-4 τον αντίπαλό τους, χάρη σε τέρματα των Τσαγγάρη (2), Νεοφώτιστου και Λεβέντη. Για τα Τρίκαλα είχε προσωρινά μειώσει σε 1-2 ο Γκαϊνταρτζίεφ.

Πάντως, οι δύο ομάδες ανταμώνουν και πάλι έπειτα από 10 χρόνια. Από τη σεζόν 2010-11. Εκείνη λοιπόν την περίοδο, τα Τρίκαλα που είχαν επιστρέψει στην Β' κατηγορία μετά από 10 χρόνια, είχαν συντρίψει τον Λεβαδειακό εντός έδρας με 4-0. Προπονητής του ΑΟΤ σε εκείνο το ματς ήταν ο Σάββας Παντελίδης και το ημίχρονο είχε τελειώσει 1-0 με γκολ του Ιβάν Ρούσεφ, ο οποίος στο παρελθόν είχε φορέσει και τη φανέλα του Λεβαδειακού.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και στο διάστημα 70'-78' πέτυχαν τρία γκολ με τους Μανουσάκη και Κοντογουλίδη (2), οι οποίοι διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα. Προπονητής του Λεβαδειακού σε εκείνο το ματς ήταν ο Βασίλης Βούζας.